Nasze Działania PDF Drukuj E-mail

30 rocznica zatonięcia m/t "ATHENIAN VENTURE"...
AV

Uroczystość rocznicowa zaplanowana jest na 22 kwietnia br. (niedziela).
Spotykamy się przy Tablicy Pamięci o godz. 16:00 w Wolinie, aby oddać hołd Tym, którzy stracili życie w pożarze tankowca m/t "ATHENIAN VENTURE".ZBIÓRKA - POMÓŻMY ELŻBIECIE W POWROCIE DO BLISKICH…
vagant
Elżbieta Dąbrowna i Stanisław Dąbrowny (Aga Blazowska/Facebook.com)

Informujemy, że na wniosek z dnia 02 grudnia 2017 roku osoby bliskiej, dla poszkodowanej Elżbiety, prowadzona jest do dnia 31 grudnia 2017 roku zbiórka środków finansowych na głównym rachunku bankowym Fundacji :
PKO BP SA O/Świnoujście
Nr konta 41 10204870 0000 5802 0019 9505
z dopiskiem – VAGANT
SWIFT: BPKOPLPW
IBAN: PL41 10204870 0000 5802 0019 9505

title of donation - VAGANT
Pomoc dla Elżbiety poszkodowanej na Oceanie Atlantyckim w wypadku do jakiego doszło na s/v VAGANT prowadzona jest na pokrycie kosztów powrotu do Polski z opiekunem, rehabilitacji oraz pomocy prawnej.
Podczas wypadku do jakiego doszło dnia 21 listopada 2017 roku na Oceanie Atlantyckim, Elżbieta po wypadnięciu za burtę męża Stanisława, dwa dni dryfowała na jachcie sama.
Podjęta została przez załogę na burtę statku M/V Orange Star, którego portem docelowym jest Santos w Brazylii. Do dnia ogłoszenia elektronicznej zbiórki publicznej (przelew) mąż Elżbiety, Stanisław nie został odnaleziony.
W związku z nieszczęśliwym wypadkiem, celem zbiórki jest pokrycie kosztów jak na wstępie.

W ramach działań statutowych Fundacji, zbiórka ma na celu umożliwienie Elżbiecie i jej rodzinie przezwyciężenie trudnej sytuacji życiowej, której na chwilę obecną nie są w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Informacja o stanie zbiórki, upubliczniana będzie przez Fundację w odstępach maksymalnie 7 dniowych.
Stan wpłat na dzień 31.12.2017, godz. 24:00 - 2.322,16 PLN
- SZCZEGÓŁOWY WYKAZ PRZEKAZANYCH DAROWIZN - format*pdf
Prawo o zbiórkach publicznych
Zbiórki elektroniczne – np. przelewy – prowadzone przez OPP nie wymagają zgłoszenia jako zbiórka publiczna.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 14 marca 2014 r. o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000498
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji 9 czerwca 2014 r. w sprawie wzorów dokumentów dotyczących zbiórek publicznych - http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000833TYM, KTÓRZY NIE WRÓCILI Z MORZA...
tablica

Dnia 27 czerwca 2015 roku (sobota) w Wolinie (woj. zachodniopomorskie), odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej "Wszystkim Tym, którzy bez względu na czas, miejsce i okoliczności nie wrócili z morza" oraz IV edycja spotkania "Żon Marynarzy", w którym udział wezmą m.in. Radca Prawny Mateusz Romowicz z Kancelarii Radcy Prawnego Legal Consulting, Daniel Kulaszewski broker ubezpieczeniowy z Mariners Insurances.
Honorowy Patronat - Burmistrz Wolina.
Program uroczystości:
tablica
Zapraszamy Wszystkich, którzy dnia 27 czerwca br. (sobota) chcą i mogą być z nami, a szczególnie serdecznie Ludzi Morza i ich rodziny...
*Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia drobnych zmian w programie.


UWAGA ! - MIESZKAŃCY GMINY WOLIN...
inauguracja

ZAPRASZAMY
na Inaugurację Projektu "Aktywność i edukacja - lekiem na Trzeci Wiek", która odbędzie się dnia 16 czerwca 2014 roku (poniedziałek) o godzinie 16:00 w "Wolińskim Dworku".
TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA...
koncert

Strauss, Mahler, Kilar, Barber
W tym roku podczas koncertu na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie w czerwcowy wieczór (14.06 br. - sobota, godz. 21:00) zabrzmią cztery niezwykłe utwory: Adagietto z V symfonii Gustawa Mahlera, Metamorfozy Ryszarda Straussa i Adagio na smyczki Samuela Barbera oraz wokaliza z filmu “Dziewiąte wrota” autorstwa Wojciecha Kilara. Orkiestrę poprowadzi Jerzy Wołosiuk.
Tradycja koncertów organizowanych przez Operę na Zamku na Cmentarzu Centralnym sięga 2002 r., kiedy to po raz pierwszy publiczność usłyszała Requiem W.A. Mozarta.
Można otrzymać NIEODPŁATNE bilety na to wydarzenie, po uprzednim zgłoszeniu się do nas - osobistym, mailowym lub telefonicznym.
Z uwagi na ograniczoną ilość, o otrzymaniu biletu, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Miejsca nie są numerowane.


UWAGA! - MIESZKAŃCY W WIEKU 60+ ORAZ MŁODZIEŻ GMINY WOLIN...
asos2014

Informujemy, że od kwietnia 2014 trwa nabór osób chętnych do udziału w projekcie "Aktywność i edukacja - lekiem na Trzeci Wiek". Projekt współfinansowany jest ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020.
Osoby spełniające kryteria kwalifikowalności, po złożeniu dobrowolnej deklaracji uczestnictwa w Projekcie na formularzu zgłoszeniowym, mają do wyboru udział w następujących działaniach:
- szkoleniach dla seniorów dostosowanych do potrzeb pn. "Senior surfujący" oraz "Senior poliglota";
- uczestniczeniu w wyjazdach integracyjnych pn. "Senior za pan brat z kulturą" oraz "Senior jak ryba w wodzie";
- uczestniczeniu w otwartych dla różnych grup wiekowych spotkaniach integracyjnych (m.in. gry planszowe, konkursy, planowanie zajęć ruchowych, dyskusje) oraz wolińskich podwieczorkach muzycznych przy zastosowaniu techniki karaoke pn. "Senior śpiewający";
- otwartych dla różnych grup wiekowych warsztatach aktywności ruchowej połączonych z nauką Nordic Walking;
- wyjazd do Uniwersytetu Trzeciego Wieku z blisko 20-letnią tradycją - wizyta studyjna.
Zainteresowanych zapraszamy do biura projektu:
ul. Polna 29
72-510 Wolin
lub dowolnego wygodnego dla siebie kontaktu:
Tel. +48 603 289 371
Faks 91 32 60 704
E-mail: lub
Udział w Projekcie jest bezpłatny !, a liczba miejsc ograniczona. Łap swoją szansę !


KONCERT POŚWIĘCONY TYM, KTÓRZY...
koncert

Okolicznościowy Koncert Opery na Zamku w Szczecinie poświęcony "Tym, którzy nie powrócili z morza" odbędzie się dnia 04 sierpnia 2013 roku (niedziela) o godzinie 21:00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.
Osoby zainteresowane uczestnictwem w tym wydarzeniu, proszone są o zgłaszanie się do nas, mailowo: lub telefonicznie: +48 603 289 371
Z uwagi na ograniczoną ilość biletów NIEODPŁATNYCH, o otrzymaniu biletu, decydować będzie kolejność zgłoszeń. Miejsca nie są numerowane.


UWAGA ! Marynarze "mundurowi"...
chętni do pełnienia warty honorowej, podczas koncertu poświęconego „Tym, którzy nie powrócili z morza” organizowanego przez Operę na Zamku w Szczecinie dnia 04 sierpnia 2013 r. (niedziela) o godz. 21:00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, proszeni są o pilny kontakt z nami:
mail:
tel.: 603 289 371


"MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR" W FUNDACJI...

10 kwietnia 2013 roku przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji "Masz Głos, Masz Wybór" i bierzemy udział w zadaniu "Wspólna Przestrzeń" - Skwer LUDZIOM MORZA.
Realizując powyższe zadanie chcielibyśmy, aby mieszkańcy współdecydowali i tworzyli razem z nami oraz samorządem, symboliczne miejsce pamięci bardzo ważne, dla wielu naszych mieszkańców i rodzin w kraju, których bliscy nie powrócili z pracy na morzu.
Na potrzeby zadania został utworzony przez nas fanpage i tam każdy zainteresowany będzie mógł "śledzić" :) nasze działania:
"MASZ GŁOS, MASZ WYBÓR w gminie WOLIN"
Mamy nadzieję, że fanpage będzie służył nie tylko naszemu zadaniu, ale całej naszej wolińskiej społeczności oraz przyczyni się do większego zainteresowania mieszkańców sprawami lokalnymi i zachęci ich do uczestnictwa w życiu publicznym.8 ROCZNICA WOLONTARIATU...

Dnia 07 marca 2013 roku obchodziliśmy 8 rocznicę rozpoczęcia Wolontariatu na rzecz owdowiałych rodzin, których bliscy nie powrócili z pracy na morzu, niezależnie od miejsca, czasu i okoliczności w jakich zginęli.

8urodziny Wolontariusze poświęcając swój wolny czas, dają potrzebującym cząstkę samego siebie, a to jest największy dar, którego nie można kupić w sklepie lub zamówić przez Internet. Współczesny świat otacza wszechobecna komercja, dlatego Wasza empatia, wrażliwość i dobroć budzą największy szacunek.
Przez brak rozwiązań systemowych od lat i tkwiące w społeczeństwie stereotypy, poświęcony czas i ofiarowana pomoc, nie zawsze mogą być w pełni skuteczne i satysfakcjonujące obie strony.
Pomimo pokonywania wszelkich trudów dnia codziennego, niech Wasze dalsze działania na polu wolontarystycznym dostarczają Wam jak najwięcej wewnętrznej satysfakcji, a radość tych, którym na ile są możliwości pomagacie, niech motywuje Was do dalszego działania.

Serdeczne podziękowania za dotychczasowe działania w pełnieniu bardzo trudnej misji i dużo siły, wytrwałości oraz zdrowia na dalsze lata.


ZAMIESZANIE WOKÓŁ TABLICY, PO NIEPEŁNEJ INFORMACJI MEDIALNEJ…

Ile zamieszania może zrobić niepełna informacja medialna, przekonaliśmy się po 20 listopada 2012 r. na własnej skórze ?!
Pod koniec listopada br. rozdzwoniły się telefony z pytaniami, czy zbieramy na tablicę ? i czy numer rachunku bankowego jest aktualny ?
Ponieważ faktycznie zbieramy od darczyńców środki finansowe, na tablicę pamiątkową poświęconą „Wszystkim, Tym którzy bez względu na czas, miejsce i okoliczności nie powrócili z morza”
Pierwsze osoby, które do nas dzwoniły, otrzymywały odpowiedź:
Tak, zbieramy na tablicę !
Konto rachunku bankowego jest aktualne !
Dopiero Pan, który po otrzymanej odpowiedzi jw. zareagował bardzo nerwowo, że (…) chyba upadliście na głowę, żeby społeczeństwo obciążać zbiórką pieniędzy, jakby armatora eksploatującego w dniu katastrofy prom Jan Heweliusz nie stać było na ufundowanie tablicy (…)… dało nam do myślenia, że pytania dzwoniących od kilku dni różnych osób, nie dotyczą tablicy na którą prowadzimy zbiórkę, tylko o zupełnie inną tablicę chodzi…

- INFORMACJA O ZBIÓRCE PIENIĘDZY NA PORTALU eswinoujscie.pl format*jpg
- INFORMACJA O ZBIÓRCE PIENIĘDZY NA PORTALU swinoujscie.pl format*jpg
W związku z powyższym, serdecznie przepraszamy wszystkie osoby, które były przez nas błędnie informowane, do czasu wyjaśnienia, o jaką zbiórkę pieniędzy chodzi…
- PISMO DO PORTALI INTERNETOWYCH PO ZAMIESZANIU WOKÓŁ ZBIÓRKI PIENIĘDZY NA TABLICĘ - str. 1 format*jpg
- PISMO DO PORTALI INTERNETOWYCH PO ZAMIESZANIU WOKÓŁ ZBIÓRKI PIENIĘDZY NA TABLICĘ - str. 2 format*jpgAKADEMIA BRAMKARSKA - ZAPISY DO SZKÓŁKI ...
AkademiaBramkarska

Szanowni Państwo z Poznania i okolic,
jeżeli jesteście zainteresowani rozwojem pasji piłkarskich u swoich pociech, Akademia Bramkarska proponuje dzieciom i młodzieży w wieku 5-17 lat edukację przez sport oraz trening przez zabawę.
Może to właśnie Wasze dziecko będzie następcą Rogerio Ceni, Petera Schmeichela, Jensa Lehmanna, Jerzego Dudka, Dominika Haszka, Gordona Banksa, Fabiena Bartheza, Rinata Dasajewa, Józefa Młynarczyka i wielu, wielu innych wspaniałych bramkarzy.
Przyprowadź swoją pociechę na zajęcia. Zobacz, czy dziecku spodobają się zajęcia ?!
Przez swoje zaniechanie nie zmarnuj szansy jego rozwoju. Zapewnij dziecku dobry start, do rozwijania jego pasji...
Więcej informacji otrzymacie Państwo pod numerem tel. 601 421 070KONKURS "ODKRYJ E-WOLONTARIAT" ...

Szanowni Państwo, Drodzy Wolontariusze Fundacji !
Z przyjemnością informujemy, że nasza inicjatywa "Statek e-wolontariuszy" znalazła się w gronie tegorocznych finalistów w III edycji konkursu "Odkryj e-wolontariat", przechodząc do etapu głosowania internetowego !
"e- wolontariusze" Fundacji poświęcają swój czas, zaangażowanie i wysiłek, bezinteresownie pomagając innym, dając ulgę w cierpieniu, a pocieszenie tracącym nadzieję.
Zdajemy sobie sprawę, że praca z osobami (rodzinami) dotkniętymi traumą po niespodziewanej stracie osoby bliskiej daleko od rodzinnego domu, może być dla Wolontariusza bardzo ciężka pod względem psychologicznym i emocjonalnym, dlatego docenienie przez Kapitułę Konkursu naszej inicjatywy ma dla "e-wolontariuszy" szczególne znaczenie.
Głosowanie internetowe rozpocznie się w poniedziałek, 5 grudnia br.
Gorąco zachęcamy do wsparcia nas poprzez głosowanie m.in. naszych partnerów, zaprzyjaźnione organizacje oraz sympatyków !
Głosować można CODZIENNIE do 31 grudnia 2011 r. włącznie.
Zwycięzcy Konkursu zostaną wyłonieni na podstawie zsumowania punktów przyznanych przez Kapitułę Konkursu oraz punktów otrzymanych od Internautów.
"e-wolontariusze" Fundacji "OSTATNI REJS" bardzo liczą na Państwa przychylność, popartą wytrwałym oddawaniem głosów do końca br.
PS.
W odpowiedzi na zapytania głosujących Internautów, na naszą inicjatywę "Statek e-wolontariuszy" wyjaśniamy co następuje:
Kapituła Konkursu "Odkryj e-wolontariat" pojęła decyzję o nieujawnianiu wyników głosowania internetowego na bieżąco - wyniki będą prezentowane w blogu portalu e-wolontariat.pl cyklicznie w poniedziałki: 12 grudnia, 19 grudnia i 26 grudnia br.
"e-wolontariusze" Fundacji "OSTATNI REJS" bardzo liczą na przychylność Internautów, popartą wytrwałym oddawaniem głosów CODZIENNIE do końca br.


UWAGI DO PLANÓW DZIAŁAŃ NA 2012 R. W RAMACH PO KL ...

WUP w Szczecinie - "(...) Konsultacje społeczne (...) zachęcamy do udziału w nich poprzez przesłanie swoich uwag drogą elektroniczną na adres Uwagi można zgłaszać do 26 października 2011 r. do godziny 9.00."
W procedurach konkursowych pojawił się nowy typ kryterium dostępu, które wymaga wniesienia przez wnioskodawcę lub partnerów wkładu własnego, w wysokości od 5 do 15% kosztów zarządzania, w zależności od Priorytetu.
Koszalińskie Centrum Wspierania Inicjatyw Społecznych wyszło ze słuszną inicjatywą, zgłoszenia opinii dotyczącej zwolnienia organizacji pozarządowych z konieczności wnoszenia wkładu własnego do projektów.
Dnia 25.10.2011 r. przesłaliśmy drogą elektroniczną uwagi odnośnie planów wprowadzenia kryterium dostępu, które wymaga wniesienia wkładu własnego przez organizacje pozarządowe "non-profit" lub ich partnera/ów .

- UWAGI DO PLANÓW DZIAŁAŃ NA 2012 R. W RAMACH PO KL - str. 1 format*jpg
- UWAGI DO PLANÓW DZIAŁAŃ NA 2012 R. W RAMACH PO KL - str. 2 format*jpg

NIEODPŁATNE DORADZTWO ORAZ SZKOLENIE ...

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że w siedzibie Fundacji „OSTATNI REJS” w Wolinie ruszyły zapisy na nieodpłatne doradztwo z następujących tematów:

1. Planowanie strategiczne, planowanie projektów.
2. Tworzenie projektów i wniosków aplikacyjnych.
3. Zarządzanie projektami.
4. Realizacja projektów w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
5. Tworzenie i funkcjonowanie partnerstw lokalnych.
6. Podstawy formalno-prawne funkcjonowania organizacji pozarządowych.
7. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.
8. Współpraca sektora pozarządowego z władzami lokalnymi.
9. Prowadzenie księgowości w organizacji pozarządowej.
10. Doradztwo prawne.
11. Trening rozwoju osobistego, asertywności, skutecznej komunikacji.
12. Skuteczne sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych.
13. Jak skutecznie promować organizacje pozarządowe (media, Internet).
14. Tworzenie własnej strony internetowej (organizacji pozarządowych).
Podane powyżej przykładowe tematy nie są obligatoryjne. Każda organizacja pozarządowa, osoby fizyczne chcące założyć NGO mogą zgłaszać inne, wynikające z aktualnych potrzeb tematy.
Doradztwo prowadzone jest przez specjalistów z określonych dziedzin m.in. prawa, informatyki, ekonomii, socjologii, psychologii ... jeżeli będą potrzebni inni specjaliści - do uzgodnienia wg aktualnych potrzeb.

Doradztwo realizowane jest w ramach projektu "Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego" realizowanego przez Zachodniopomorskie Forum Organizacji Socjalnych "ZaFOS" w partnerstwie ze Szczecińską Fundacją "Talent – Promocja - Postęp".
Celem głównym projektu jest zwiększenie potencjału organizacji pozarządowych o charakterze socjalnym.

Serdecznie zapraszamy wszystkie organizacje oraz osoby zainteresowane działalnością społeczną z powiatu kamieńskiego, do korzystania z nieodpłatnego doradztwa.

Informujemy również, że kończy się termin zapisów na udział w szkoleniu pn. „Rozwój Społeczeństwa Obywatelskiego” organizowanym w Świnoujściu, dla osób zainteresowanych działalnością społeczną, chcących założyć organizację pozarządową. Przewidzianych jest 128 godzin nieodpłatnych szkoleń weekendowych oraz m.in. pakiety edukacyjne, zwrot kosztów dojazdu.

Informacji o szkoleniu zainteresowanym osobom udzielamy telefonicznie, a zapisy na doradztwo przyjmujemy od osób zainteresowanych, mailowo: lub tel. 603 289 371 - Sylwia Borkowska."PIEŚŃ O ZIEMI" - KONCERT DEDYKOWANY "TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA" ...

koncert "(...) 10 czerwca 2011 roku, wieczorną porą, przestrzeń Cmentarza Centralnego
w Szczecinie wypełnią głęboko poruszające dźwięki Pieśni o ziemi Gustava Mahlera – symfonii wokalnej na dwa głosy solowe. Przeżywające od kilkunastu lat wielki renesans popularności kompozycje austriackiego kompozytora należą do najwybitniejszych dzieł symfoniki oraz liryki wokalnej okresu późnego romantyzmu, silnie wiążąc się z niespokojnym duchem wiedeńskiej secesji. ..." - Opera na Zamku
Obsada: Katarzyna Hołysz – mezzosopran Przemysław Borys – tenor,
Dyrygent: Piotr Deptuch
"Pieśń o Ziemi" Gustava Mahlera - Koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie dedykowany "Tym, którzy nie powrócili z morza"
10 czerwca 2011 r. (piątek) godzina 22:00

Rezerwacja biletów: pon. - pt. w godz. 8:00 - 16:00, Kasa czynna: wt. - pt. w godz. 12:00 - 18:00
Tel. +48 91 48 88 333; +48 91 43 48 106
Cennik biletów:
- bilet normalny: 38zł
- bilet zbiorowy: 29zł
- bilet studencki: 23zł

30.04.2011 r. - INFORMACJA Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI "OSTATNI REJS" ZA 2010 ROK ...
 • SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI : - za 2010 r. Baza sprawozdań OPP


  DO DNIA 30 KWIETNIA 2011 r. - PRZYJMOWANE SĄ ZGŁOSZENIA KANDYDATÓW NA CZŁONKA RADY FUNDACJI ...

  Do 30 kwietnia 2011 roku podmioty prawne oraz sami zainteresowani mogą zgłaszać kandydatury na Członka Rady Fundacji na „Formularzu zgłoszeniowym ...” wraz z załącznikami.
  Rada Fundacji jest organem kontrolnym oraz doradczo-opiniującym.
  Członkowie Rady Fundacji:
  a) nie mogą być członkami Zarządu Fundacji, ani pozostawać z członkami Zarządu Fundacji w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej;
  b) nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe;
  c) za wykonywanie funkcji Członka Rady Fundacji oraz za udział w posiedzeniach członkowie Rady Fundacji nie otrzymują wynagrodzenia.
  Zgłoszenie złożone po terminie, na niewłaściwym druku, niekompletne (brak jakiegokolwiek załącznika) pozostawione będzie bez rozpatrzenia.

  - Formularz zgłoszeniowy kandydata na Członka Rady Fundacji - format*pdf
  - Formularz zgłoszeniowy kandydata na Członka Rady Fundacji - format*doc

  14.01.2011 r. - 18 ROCZNICA ZATONIĘCIA PROMU JAN HEWELIUSZ ...

  Pomimo upływu lat dla owdowiałych rodzin i ocalałych marynarzy ciągle żywe w pamięci są chwile, gdy podczas silnego sztormu dnia 14 stycznia 1993 roku prom JAN HEWELIUSZ zatonął.
  Przez sześć lat izby morskie w Szczecinie i Gdyni szukały odpowiedzi na pytanie, dlaczego prom zatonął.
  Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdził, że nie rozpatrzyły one sprawy w sposób bezstronny uchylając wydane przez nie orzeczenie.


  18rocznica 18rocznica 18rocznica 18rocznica

  W Świnoujściu na Placu Rybaka pod tablicą "Tym, którzy nie powrócili z morza" w 18-tą rocznicę tej morskiej tragedii wraz z wdową po oficerze pożarowym Januszu Subickim oraz jednym z uratowanych, starszym marynarzem Leszkiem Kochanowskim złożyliśmy kwiaty, zapalając znicz pamięci ...
  W uroczystości rocznicowej uczestniczyli również m.in. bliscy tragicznie zmarłych, mieszkańcy, przedstawiciele władz miasta, środowisk morskich, instytucji.


  2010-08-31 "MOJA MORSKA PRZYGODA"...
  konkurs konkurs konkurs konkurs

  Z przyjemnością informujemy, że konkurs plastyczny "Moja morska przygoda" został rozstrzygnięty dnia 30.08.2010 r.
  Zgłoszone do konkursu prace zostały ocenione przez komisję w składzie: Marianna Gitner-Sawistowska - artysta-plastyk (przewodnicząca), Sylwia Borkowska - prezes Fundacji "Ostatni Rejs" oraz Aleksandra Szymczyk - kierownik Filii nr 13. Na konkurs wpłynęło 40 prac. Przyznano nagrody następującym osobom:
  GRAND PRIX - Paulina Woźniak
  oraz 5 nagród równorzędnych:
  - Karol Hoogesteger,
  - Magdalena Rogowska,
  - Wanessa Świątkowska,
  - Michalina Tobolska,
  - Oliwia Zaremba.
  Uroczyste rozdanie nagród nastąpiło w Filii nr 13 i Ośrodku Czytelnictwa Niepełnosprawnych, Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu.
  Zapraszamy wszystkich do obejrzenia prac przekazanych na konkurs w siedzibie Fundacji „OSTATNI REJS”.


  SPOTKANIE - GDYNIA DN. 03.09.2010 GODZ.17:00 ...
  Kochani ! Zapraszamy na spotkanie ! GDYNIA - 03.09.2010 (piątek) !
  m.spotkania

  O SPOTKANIU
  1. Termin spotkania: 03 września 2010 r. (piątek) od godz. 17:00 do ...
  2. Miejsce spotkania: Gdynia, al.Jana Pawła II 2, "Kapitan Cook" (loża kapitańska)
  3. Status spotkania: integracyjno - informacyjne, OTWARTE
  4. Program spotkania:
  17:00 - przywitanie, przedstawienie się uczestników
  18:00 - spotkanie z prawnikiem (prezentacja dotycząca problematyki wypadków i odszkodowań)
  20:00 - wieczorne Polaków rozmowy, czyli spotkanie z marynistą p. Ryszardem Leszczyńskim, któremu towarzyszyć będą: red. Henryk Spigarski oraz prezes Fundacji Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej p. Cezary Spigarski.
  Mamy możliwość poznania się poza światem wirtualnym.
  Z powodów organizacyjnych bardzo proszę swój udział w spotkaniu potwierdzić do dnia 01.09.2010 r.
  m.in. mailowo:
  Już cieszymy się na myśl, że niektórych z Was poznamy "na żywo"


  05.07.2010 KONKURS "MOJA MORSKA PRZYGODA" ...
  konkurs

  Rozpoczęły się wakacje, a my otrzymaliśmy bardzo miłą wiadomość z FILII NR 13 i OŚRODKA CZYTELNICTWA NIEPEŁNOSPRAWNYCH BIBLIOTEKI MIEJSKIEJ IM. WIKTORA KULERSKIEGO W GRUDZIĄDZU o organizacji konkursu plastycznego „MOJA MORSKA PRZYGODA”
  REGULAMIN KONKURSU
  Wszystkim osobom, które wezmą udział w konkursie, życzymy ciekawych i oryginalnych pomysłów. Ahoj !!! do zobaczenia! przy wręczaniu nagród !


  DNI MORZA 2010 ...
  koncert

  Opera na Zamku już ósmy rok ma zaszczyt organizować niepowtarzalny w skali krajowej, koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie. Koncerty te od ośmiu lat dedykowane są ludziom, którzy zginęli na morzu. Stąd też tytuł „Tym, którzy nie powrócili z morza”.
  Tym, którzy nie powrócili z morza - koncert na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie
  Data: 11 Czerwiec 2010 r.
  Godzina: 22:00
  Obsada: Pianista Mei-Ting Sun
  Repertuar: utwory Fryderyka Chopina

  Dnia 13 czerwca 2010 r. (niedziela) w Szczecinie:
  - godz. 12:00 w kościele nad Odrą św. Jana Ewangelisty będzie mieć miejsce uroczystość poświęcenia Ołtarza Morskiego. Poświęcenia dokona Ksiądz Arcybiskup Andrzej Dzięga.
  - godz. 12:15 rozpocznie się Uroczysta Msza św. w intencji Ludzi Morza.
  Tego samego dnia uroczystości na Wałach Chrobrego.
  - godz. 16:00 rozpocznie się Nabożeństwo Ekumeniczne "Błogosławieni pod Żaglami"
  - godz. 17:00 - Błogosławieństwo Oldtimerów.


  13.05.2010 - CHEMIKALIOWIEC "ST. JAMES PARK" – UWOLNIONY...

  Zakończyły się negocjacje brytyjskiego armatora statku w sprawie okupu na którym przetrzymywany był wśród 26-osobowej załogi, jedyny obywatel Polski.
  Po blisko 5 miesiącach, powraca do domu z chemikaliowca "St. James Park" nasz marynarz Dariusz D. Jak radosna jest to wiadomość dla rodziny, która dzień i noc przez tyle dni żyła w ciągłym stresie i niepewności o los swojego bliskiego, wie tylko ten co przeżył podobną sytuację.
  MSZ obiecało pomoc przy repatriacji naszego Obywatela do kraju.  OD GRUDNIA 2009 ROKU PRZETRZYMYWANY PRZEZ PIRATÓW ...

  Wśród załogi porwanego dnia 28 - 12 - 2009 roku w Zatoce Ardeńskiej przez somalijskich piratów chemikaliowca „St James Park”, jest jeden marynarz z Polski.
  Najbliższych porwanego marynarza prosimy o kontakt z nami.  10.04.2010 r. ODESZLI, POZOSTAJĄC W NASZYCH SERCACH I PAMIĘCI ...
  zaloba

  Z łzami w oczach, z wielkim bólem serca nasze szczere ... kondolencje
  W obliczu dramatu jaki dotknął nas Wszystkich, wyrazy współczucia, otuchy, siły dla Rodzin oraz Wszystkich Bliskich Ofiar tej tragedii.
  Łączymy się w bólu i modlitwie z Wszystkimi dotkniętymi zdarzeniem pod Smoleńskiem ... brak słów po tym co się stało.
  AD MEMORIAM RODZINOM ORAZ TYM, KTÓRZY NIE POWRÓCILI Z MORZA...

  Z okazji jubileuszu, zapraszamy na mszę świętą Ad Memoriam, w intencji Rodzin Marynarskich oraz tych, którzy nie powrócili z pracy na morzu.


  msza msza msza msza

  Msza Święta, którą odprawi i wygłosi Słowo Boże Biskup Marian Błażej Kruszyłowicz, odbędzie się dnia 06 marca 2010 roku (sobota) w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jakuba Apostoła w Szczecinie o godz. 18:00, przy oprawie muzycznej Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie ....
  Serdecznie zapraszamy wszystkich do licznego udziału w mszy i modlitwie.

  Po Mszy Św. dla upamiętnienia tych, którzy nie powrócili z pracy na morzu, będzie puszczony na wodę okolicznościowy wieniec. - Wały Chrobrego
  Od godz. 20:00 na Ładodze przy Wałach Chrobrego w Szczecinie, spotkanie okolicznościowe w gronie rodzin oraz wolontariuszy wspierających Fundację.

  - ZAPROSZENIE - format*jpg

  17 ROCZNICA ZATONIĘCIA M/F JAN HEWELIUSZ ...

  Prom m/f Jan Heweliusz nie miał dobrej opinii.
  Przed katastrofą uległ 28 wypadkom: przechylał się na pełnym morzu, przewracał na nabrzeża portowe, zderzał z kutrami rybackimi, przeszedł awarię silnika, a we wrześniu 1986 wybuchł na nim pożar.
  Dnia 14.01.1993 r. zaczął tonąć o godz. 4:36 i po kilku godzinach zatonął. Spoczywa na lewej burcie na głębokości 27 metrów. Dotąd nie wyłowiono wraku.
  W tej największej powojennej morskiej tragedii, z udziałem polskiego statku, zginęło 55 osób – 20 marynarzy i 35 kierowców.
  Pamięci ofiar
  Ostatni rejs Heweliusza
  (fragment wiersza)

  Białym rydwanem mkną ku niebiosom,
  Nie będzie tam szkwału ni burz.
  I morskie fale ich nie poniosą,
  Bo nie ma tam już ich dusz…

  Krzysztof Konkolewski
  kl. III, gimnazjum ZSP-4


  rocznica rocznica rocznica rocznica

  W samo południe po sygnale dźwięków syren statków i okrętów dnia 14.01.2010 r. w 17-tą rocznicę zatonięcia promu m/f JAN HEWELIUSZ w Świnoujściu przy tablicy „Tym, którzy nie powrócili z morza” w ciszy i zadumie wraz w wdową po marynarzu tej tragedii, oddaliśmy hołd pamięci ofiarom zdarzenia składając kwiaty i zapalając znicz.
  Dla uczczenia pamięci tych tragicznych chwil na pl. Rybaka przybyły również rodziny i znajomi ofiar, przedstawiciele władz miasta, środowisk morskich, szkół i zakładów pracy.  SPOTKANIE W PAŁACU PREZYDENCKIM ...
  spotkanie spotkanie spotkanie spotkanie

  Dnia 05 listopada 2009 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, odbyło się spotkanie przedstawicieli Fundacji z zaproszonymi uczestnikami Stron ( Państwowej Inspekcji Pracy, MSZ oraz Prokuratury), którego gospodarzem była Pani Bożena Borys-Szopa Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
  Z bieżących spraw poruszona została sprawa czekających w Lizbonie na szansę powrotu do domu marynarzy ze statku "Hanne Christine" oraz braku możliwości pochowania przez owdowiałą rodzinę ciała marynarza od ponad 5 miesięcy.
  Z uwagi na to, że w spotkaniu Stron uczestniczyły głównie osoby mające zadania wykonawcze, a nie legislacyjne, a spotkanie dotyczyło problematyki wszystkich rodzin po zdarzeniach losowych, przygotowany przez nas i przedstawiony został zakres problemów z jakimi najczęściej zderzają się poszkodowane po wypadkach losowych rodziny marynarskie, a następnie odbyła się dyskusja na poruszone tematy.
  Podczas spotkania ustalono:
  1. aby rodziny, które są w posiadaniu ostatnich umów pośrednictwa o pracę i kontraktów, zrobiły ich ksera i przesłały pocztą na adres Fundacji – będą poddane weryfikacji, pod kątem zgodności z obowiązującymi przepisami dotyczącymi pośrednictwa zatrudnienia,
  2. również na spotkaniu poproszono o sporządzenie wykazu spraw w TOKU, prowadzonych przez Prokuratury dotyczących zdarzeń śmiertelnych: chodzi o podanie numeru sygnatury sprawy i przez jaką Prokuraturę jest prowadzona ? – każda z rodzin, której sprawa jest w Prokuraturze, a nie została jeszcze przekazana Sądowi proszona jest o przesłanie tych danych do Fundacji,
  3. rodziny, które miały do czynienia w sprawach ubezpieczeniowych nieprawidłowo prowadzonych, bez względu na to kiedy one były, mogą opisać jakie były okoliczności (jeżeli takie były) np. kontaktu z Krzysztofem Fiałkowskim i jak są jakieś dokumenty na tą okoliczność, ich ksera prosimy dołączyć do tego opisu i przesłać do Fundacji.
  Poprosiliśmy również, przedstawiciela MSZ o przygotowanie ABC pomocy ze strony służb konsularnych RP, dla rodziny której marynarz uległ wypadkowi śmiertelnemu - po otrzymaniu tego opracowania umieścimy je na stronie Fundacji.
  Spotkanie trwało ponad 3 godziny i są to podstawowe najważniejsze ustalenia po nim, które w znaczącym stopniu podniosą bezpieczeństwo w pośrednictwie pracy marynarzy oraz owdowiałym rodzinom pomogą w kontaktach ze służbami konsularnymi RP, odgrywającymi bardzo ważną rolę po wypadkach losowych min. gdy armator pozostawia rodzinę samą sobie i nie wywiązuje się ze zobowiązań kontraktowych.  CIAŁO MARYNARZA W KRAJU, OD PONAD 5 MIESIĘCY NIE POCHOWANE !!! ... funeral

  Dnia 03.06.2009 roku Barbara (imię zmienione) została powiadomiona o śmierci męża, który wyjechał na kontrakt 22.05 br.
  Pierwsza wersja śmierci męża jaką otrzymała, to ... zawał. Po jakimś czasie wersja ... samobójstwo.
  Od tej pory w tej sprawie zaczęły się same "zagadki" i nieścisłości oraz brak jakiejkolwiek pomocy ze strony firmy z Gdyni pośredniczącej w zatrudnieniu marynarza.
  Dostarczone przez firmę ubezpieczeniową dokumenty dotyczące śmierci jej męża wnoszą jeszcze bardziej zagmatwane informacje - nie zgadzają się daty, godziny oraz istnieje kolejna wersja śmierci ! Na zdjęciach z miejsca śmierci są daty kwietniowe i majowe, kiedy marynarz był jeszcze w domu.
  Z powodu tylu niewiadomych i niejasności, Barbara poprzez adwokata zwraca się do Prokuratury, aby przed pochowaniem ciała została przeprowadzona sekcja zwłok, a przy tym potwierdzona zostałaby tożsamość zmarłego.
  Prokuratura zamiast bez zbędnej zwłoki w takiej sytuacji wydać postanowienie zezwalające na powyższe działania, wydaje decyzję ... odmowną.
  Barbara jest zszokowana, a adwokat na to postanowienie pisze odwołanie, które trafia do rozpatrzenia przez Sąd …
  Mijają miesiące, mija piąty miesiąc, a tak naprawdę Barbara nie wie co stało się z jej mężem kilka dni od wyjścia z domu do pracy na statek, a nawet nie ma pewności co do tego, że w trumnie znajduje się ciało jej męża.
  Owdowiała rodzina przechodzi piekło, przez cały czas wspomagając się środkami uspokajającymi, zmarły jest nie pochowany i wszyscy oczekują na decyzję Sądu ...  WOŁANIE O POMOC MARYNARZY POLSKICH ZE STATKU "HANNE CHRISTINE"
  zaloga_hanne_christine
  Polscy marynarze z "Hanne Christine" w hotelu w Lizbonie źródło: Dziennik Bałtycki

  W hotelu w Lizbonie na szansę powrotu do domu czeka dwóch mieszkańców Gdyni: motorzysta Dariusz Rutkowski i starszy marynarz Jarosław Pieczyński oraz st. oficer Marek Boniewicz z Kołobrzegu i st. marynarz Paweł Raczyński ze Szczecina. Pracodawca jest im winien łącznie nieco ponad 12 tys. euro.
  - Marynarze wysłali do polskiej ambasady e-maila z prośbą o pomoc.
  - Chociaż hotel w którym się znajdują dzieli od ambasady zaledwie 10 kilometrów, to nikt stamtąd nimi się nie zainteresował - powiedzieli z rozgoryczeniem.
  Jedynym posiłkiem, jaki gwarantowano im w ciągu dnia, było hotelowe śniadanie. Po interwencji przedstawiciela ITF pozwolono im jeść obiady. Równocześnie marynarze twierdzą, że nie mają gwarancji nie tylko na wypłatę pieniędzy, ale nawet na to że ktoś zapłaci za hotel i powrót do domów, dlatego po uzgodnieniu z załogą oczekującą na wypłatę zaległych wynagrodzeń i powrót do rodzinnych domów postanowiliśmy:
  aby każdy kto chce przekazać na ich rzecz środki pomocowe może to zrobić wpłacając na konto Fundacji
  PKO BP SA O/Świnoujście Nr konta 41 10204870 0000 5802 0019 9505
  z dopiskiem : Hanne Christine
  W przypadku gdy dramat ich, będzie miał szczęśliwe zakończenie, czego im z całego serca życzymy uzgodniliśmy, że wspólnie zdecydujemy na jaki cel statutowy przeznaczone zostaną środki ze zbiórki.

  Ps.
  03.11.2009 godz. 16:48
  WIATM WSZYSTKICH ewcia13/13
  Chlopaki jada juz do domu podobno sa w drodze jade w nocy po mojego miska do koszalina, prawie koszmar sie skonczyl ale nie do konca bo wyplaty dostali jakies grosze i tylko bilet do berlina a dalej na wlasny koszt.
  Bedziemy walczyc dalej ale juz TU na miejscu i RAZEM
  moje gg bo Darka pewnie dlugo nie bedzie to 3971333
  PODOBNO MAJA DZIWACZNE BILETY ledwo zdazyli na samolot
  [ Edytowany Tue Nov 03 2009, 04:46PM ]

  Wobec powyższej informacji zbiórka na powrót załogi Hanne Christine do domu jest - ODWOŁANA !!! - Sylwia Borkowska

  03.11.09 godz.09:25
  Do uziemionej w Lizbonie załogi Hanne Christine rano dzwonił agent, który ma być o godz. 11-tej z tym, że jak powiedział - nie ma wszystkich pieniędzy :(
  (02.11.2009)
  Ambasada RP obiecuje pomoc, po dotarciu do niej informacji o ich problemach.
  Pani Konsul Grażyna Misiorowska - Rychlewska, w rozmowie telefonicznej obiecała natychmiastowe zajęcie się sprawą.
  Dla sprostowania - udostępniony przez Ambasadę RP adres mailowy do kontaktów był nieaktualny.:(  MORSKIE TRAGEDIE - Z ŻYCIA
  KarolK. OWNER - S.M.T. !!!
  Zamiast kwiatów na Dzień Matki Pani Irena K. otrzymała od kapitana Ryszarda D., dyrektora Ship Management & Transport w Gdyni, firmy która zatrudniła jej syna Karola informację o ... jego śmierci.
  Co czują rodzice w takiej chwili, zrozumie tylko ten, kto przeżył podobną sytuację.
  Karol K. zginął w niewyjaśnionych okolicznościach, dwa lata po ukończeniu Akademii Morskiej w Gdyni, w trakcie rejsu na statku m/v Tsuru, zacumowanym wówczas przy nabrzeżu portu w Point Lisas w Trynidadzie.
 • O TRAGEDII TEJ NAPISANO W "Nasze MORZE" nr 9/2009 :
  - STRONA 37 - format*jpg
  - STRONA 38 - format*jpg
  - STRONA 39 - format*jpg
  - STRONA 40 - format*jpg
  - STRONA 41 - format*jpg

  ZOSTAWIĆ ? ZMIENIĆ ? OCZEKUJEMY WASZYCH PROPOZYCJI
 • Informacja skierowana nie tylko do Rodzin Mrynarskich - format*pdf

  KONKURS NA OPOWIADANIE, WIERSZ ...

  Wszystkie osoby (bez względu na wiek i pokrewieństwo), których bliscy pracują (pracowali) na morzu zapraszamy do napisania i przesłania do nas opowiadania (wiersza/y), na temat ich pracy i swoich refleksji z tą pracą związanych ? !
  Państwa twórczość w tym temacie, może dotyczyć jednego dnia, jak również dowolnego okresu czasu czy zdarzenia o którym zechcecie napisać.
  Najciekawsze prace zostaną nagrodzone :-)
  Nie masz talentu pisarskiego, a w inny sposób (np. rysunek, malarstwo, rzeźba) chcesz wyrazić swoje myśli, uczucia w tym temacie ... również możesz, przesłać nam swoją pracę !
  Osoby zainteresowane prosimy o kontakt ....


  LIST WYSŁANY DO PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
 • Tutaj zapoznasz się z wysłanym listem - format*pdf

  POMOC PROVIDENT POLSKA S.A.
  tak pomagam tak pomagam tak pomagam tak pomagam

  Kontynuując pomoc dla Fundacji w V edycji programu społecznego Providenta TAK! POMAGAM pracownicy
  i przedstawiciele, postanowili tym razem pomóc nam w odnowieniu elewacji, którą bardzo zniszczyła młodzież wolińska przychodząca do nas na gry sieciowe i Internet oraz uporządkować otoczenie z zasadzeniem drzewek symbolizujących naszą długotrwałą współpracę.
  Ponieważ czas na realizację projektu wolontariackiego jest do 31 sierpnia, a ostatnio deszczowa pogoda nie sprzyja pracom malarskim na zewnątrz, realizację V edycji programu rozpoczęliśmy od prac porządkowych
  i zasadzenia drzewek przyjaźni :-)
  I chyba nikt z nas się nie spodziewał, że zdawałoby się proste i przyjemne prace na powietrzu wymagać będą siły "Pudzianowskiego", aby można było kopiąc dołki pod roślinki przebić się przez korzenie rosnących przy Fundacji potężnych lip oraz gruzu ... i tutaj bardzo pomocne okazały się dla nas treningi na siłowni Pana Roberta Sz.
  Dziękujemy z całego serca wszystkim osobom z Provident Polska S.A. poświęcającym swój wolny czas, aby nam pomóc.


  "KLIKAMY I AKTYWNIE WYPOCZYWAMY !"

  W dniu 8 lipca 2008 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej zatwierdził listę wniosków przeznaczonych do dofinansowania w wyniku konkursu ogłoszonego w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich w 2008 r.
  Na konkurs złożono 1965 wniosków z całego kraju, a po ocenie formalnej, etapowi oceny merytorycznej zostały poddane 1763 wnioski.
  Spośród nich, 833 wnioski znalazły się na liście wniosków przeznaczonych do dofinansowania, ocenionych merytorycznie pozytywnie (każdy wniosek został oceniony przez dwóch ekspertów).
  Wniosek nasz w skali 199 - 160 pkt. uzyskał 185 punktów i został przeznaczony do dofinansowania o wnioskowaną dotację.
  Projekt współfinansowany ze środków FIO działanie: aktywizacja seniorów, integracja międzypokoleniowa.
  Skierowany jest do wszystkich tych osób (szczególnie mile widziani są seniorzy), które nie miały w szkole informatyki, a chciałyby oswoić się z komputerem oraz nauczyć poruszania w Internecie oraz dla młodzieży, która nie jedzie nigdzie na wakacje pozostając w domach, a ma wystarczającą wiedzę z informatyki, aby wziąć udział w zajęciach integracyjnych.
  Uczestnicy projektu oprócz 2 dni w tygodniu przeznaczonych na naukę, mają możliwość wzięcia udziału w całodniowych wyjazdach integracyjnych min. do Centrum Wodnego LAGUNA w Gryfinie, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, kina, filharmonii ... oraz mają zapewnione wiele innych dobrych praktyk spędzenia czasu.
  Wszystkich zainteresowanych, prosimy o zgłaszanie chęci wzięcia udziału w projekcie, możliwie jak najprędzej z uwagi na to, że ilość miejsc jest ograniczona !!! ....

  - BROSZURA - format*pdf
  - ULOTKA - format*pdf

  POTRZEBNI WOLONTARIUSZE W DNIACH 13 - 15 czerwca 2008 r. w SZCZECINIE
  plakat Do wiadomości wszystkich pracujących na morzu i ich rodzin ... i nie tylko
  W dniach 13-15 czerwca 2008 r. w czasie Dni Morza w Szczecinie zostanie przeprowadzona II kwesta publiczna na cele statutowe Fundacji "OSTATNI REJS".
  Marynarzy i ich rodziny, które chcą przyłączyć się do kwestowania jako wolontariusze, prosimy o kontakt:
  e-mail:
  kom. 0 603 289 371
  GG 4043489
  Znających pracę na morzu, powinna łączyć szczególna solidarność z tymi rodzinami, których bliscy nie powrócili z pracy na morzu, a armator pozostawił je samymi sobie ....
  Spotkanie, ze wszystkimi wolontariuszami, którzy będą gotowi kwestować odbędzie się
  dnia 12 czerwca 2008 r. o godz. 17:00 w Szczecinie

  DOM MARYNARZA ul. Malczewskiego 10/12

  Centrum Wolontariatu pok. 11 przy Polites

  Pomyślnych wiatrów ...

  XX ROCZNICA KATASTROFY TANKOWCA ATHENIAN VENTURE
  pomnik ZAPROSZENIE !!!
  „Tym, którzy nie powrócili z morza”
  Żywioł zabrał ludzi i statki, morze ich nie oddało…
  W związku ze zbliżajacą się XX rocznicą zatonięcia tankowca Athenian Venture, chcielibyśmy w imieniu rodzin poszkodowanych katastrofą, Klubu Kapitanów, Ludzi Morza zaprosić wszystkich tych, którzy byli, są lub w przyszłości będą związani z pracą na morzach i oceanach, na ceremonię poświęconą pamięci tym, którym nie dany był szczęśliwy powrót z morza do domu.
  Uroczystość upamiętniająca XX rocznicę katastrofy tankowca Athenian Venture odbędzie się dnia 22 kwietnia br. ( wtorek ) o godzinie 14:00 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, przy ul. Ku Słońcu 1. Ceremonia będzie miała miejsce przy pomniku – „Tym, którzy nie powrócili z morza”.

  M/t „Athenian Venture” to były polski tankowiec m/t „Karkonosze”, zbudowany dla szczecińskiej Polskiej Żeglugi Morskiej w 1975 r. w szwedzkiej stoczni AB Oskarshamns Varv i sprzedany greckiej spółce Athenian Tankers w roku 1983. Statek po zmianie właściciela zarejestrowany został pod banderą cypryjską.
  Jako załogę, mustrowano Polaków za pośrednictwem Polservice.
  M/t Athenian Venture zatonął 22 kwietnia 1988 r. ok. 800 mil SE od Nowej Szkocji w wyniku eksplozji ładunku 10 milionów galonów benzyny, płynąc z Amsterdamu do Nowego Jorku. Żadna z 29 osób będących w czasie katastrofy na statku nie przeżyła.
  Z wody wyłowiono częściowo spalone ciało tylko jednej ofiary, pozostałych ciał niestety nie odnaleziono.
  Statek przełamał się na pół.Część dziobowa zatonęła, a część rufowa przez kilka tygodni dryfowała po oceanie.
  Poszkodowane rodziny liczyły, że oględziny dryfującej rufy dadzą odpowiedź na wiele pytań. Na początku czerwca 1988 roku weszli na nią hiszpańscy rybacy. Zobaczyli siedem zwęglonych ciał. Dziennik okrętowy i ocalałe osobiste rzeczy przekazali władzom hiszpańskim. Dwa hiszpańskie trawlery wzięły rufę na hol. Na spotkanie konwoju wypłynął hiszpański holownik. Eksperci z Polski i Cypru szykowali się na wyjazd do Hiszpanii, gdy 17 czerwca nadeszła wiadomość, że rufa niespodziewanie pękła i poszła na dno. Stało się to 200 mil od wybrzeży Azorów, po 1000 milach holowania wraka przez trawlery. Pojawiły się przypuszczenia, że rufa została celowo zatopiona.
  Grecy ubezpieczyli 13-letni zbiornikowiec na 8 mln dolarów. Życie naszych marynarzy wyceniono skromnie. W razie śmierci marynarza rodzina mogła liczyć na odszkodowanie w wysokości pięciokrotnej podstawowej miesięcznej pensji, a ona wynosiła około 400-500 dolarów. Oficerom przysługiwało odszkodowanie w wysokości 10-krotnej wartości pensji. Były to stawki żenująco niskie w porównaniu z tymi, jakie obowiązywały u innych armatorów.
  Po tragedii, włącznie z najwyższymi władzami polskimi, obiecywano pomoc. Były to deklaracje, które niestety okazały się bez pokrycia.
  Sieroty zupełne, wdowy i rodziny marynarzy przeszły przez koszmar upokorzeń, nie mogąc doprosić się o wypłatę zaległych wynagrodzeń, również przez wiele miesięcy nie otrzymywały jałmużny zwanej szumnie odszkodowaniem. Warunkiem otrzymania pieniędzy było podpisanie oświadczenia, że rodzina nie będzie w przyszłości występować z roszczeniami przeciwko armatorowi.
  Przyczyny katastrofy Athenian Venture badały podobno trzy międzynarodowe komisje. Jakie były wyniki ich badań, rodziny do dnia dzisiejszego się nie dowiedziały.

 • O TRAGEDII TEJ NAPISANO :
  - EKSPLOZJA na ATLANTYKU - format*pdf
  - Raport kapitana m/s "STEFAN STARZYŃSKI" cz. 1 - format*pdf
  - Raport kapitana m/s "STEFAN STARZYŃSKI" cz. 2 - format*pdf
  - Raport kapitana m/s "STEFAN STARZYŃSKI" cz. 3 - format*pdf
  - ŚWIADKOWIE I OFIARY - format*pdf

  RODZINY ZOSTAJĄ SAME, A TRAUMA TRWA LATAMI

  Po usłyszeniu tylu ludzkich dramatów muszę wszystkich marynarzy i ich rodziny z tego miejsca przestrzec.
  Proszę zdawać sobie sprawę, że pomimo wpisu o ubezpieczeniu w kontrakcie nie ma żadnych gwarancji, że kiedy zdarzy się wypadek losowy to marynarz czy jego rodzina należne odszkodowanie otrzymają.
  ... to, czy tak się stanie można przyrównać na tą chwilę do loterii ...
  Są rodziny co otrzymały odszkodowanie w pełnej należnej wysokości, są rodziny gdzie armator lawirował i tylko tzw. wdowi grosz przekazał rodzinie, wymuszając na niej podpisanie zrzeczenia się wszelkich roszczeń, a jest wiele rodzin które nie otrzymały żadnego odszkodowania pomimo, że powinny je otrzymać.
  W wielu przypadkach pomimo wieloletniej pracy marynarza u jednego armatora, po jego śmierci rodziny pozostały bez środków do życia, ponieważ armator okazał się zwykłym oszustem dopiero gdy doszło do tragicznego zdarzenia.
  Ostatnio spotkałam się z wdową, której mąż pracował przez 19 lat !!! u tego samego armatora - wychodząc z maszyny, upadł i zmarł - osierocił 3 dzieci jeszcze w wieku szkolnym, nie muszę chyba mówić co się dzieje w tej rodzinie jak już ponad rok jest od zdarzenia, a oni nie otrzymali żadnego odszkodowania od armatora, ani wsparcia, a w takiej sytuacji jak ta rodzina znajdują się i inne.
  My nie mamy, żadnego dofinansowania, aby tym rodzinom pomóc i możemy tylko liczyć na wsparcie darczyńców, wielu przez tkwiące od lat stereotypy uważa, że rodzinom marynarskim nie jest potrzebna żadna pomoc, nawet w środowisku marynarskim jest niewiedza w tym temacie ...
  Resztę pozostawiam sumieniu, każdego z nas ...
  Kto chce i może nas wesprzeć, proszę o przekazanie darowizny, ponieważ same wsparcie duchowe, które w takich chwilach też jest bardzo potrzebne i jak potrafimy go udzielamy, jednak nie zawsze pomoże stanąć na nogi. Co rodzina, to inna sytuacja życiowa...
  PKO BP SA O/Świnoujście Nr konta 41 10204870 0000 5802 0019 9505

 • PRAWDA NA WŁASNĄ RĘKĘ TVN 24 PROSTO Z POLSKI 31.03.2008 r.
 • TAJEMNICZE SAMOBÓJSTWA NA STATKACH mmszczecin.pl 01.03.2008 r.

  ODESZLI NA WIECZNĄ WACHTĘ, CZEŚĆ ICH PAMIĘCI !
  apel apel apel apel

  14.01.2008 na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie oddaliśmy hołd tym co polegli w katastrofie promu m/f „Jan Heweliusz”.
  Osiem krótkich dzwonków i jeden długi. Najgorszy sygnał dla marynarza.
  O godz. 4.50 stacja Witowo-Radio zaalarmowała Polskie Ratownictwo Okrętowe w Gdyni. Przez następne pięć minut stacja "Arkona" prosiła "Heweliusza" o podanie dokładnego położenia. Z tonącego statku doszły tylko słowa: "My position is... (ang. - moja pozycja to...)". O 5.10 w eterze zapadła cisza. 40 minut później "Jan Heweliusz" przewrócił się stępką do góry, by o godz. 11.00 zatonąć.
  Następnego dnia o godz. 16.45 akcja ratownicza została zakończona.
  W katastrofie zginęło 55 osób: 20 członków załogi i 35 pasażerów, uratowano zaledwie 9 ludzi. Ciał 10 osób nie odnaleziono.
  Wychodzili z domu, by niedługo wrócić.- Nie wrócili!
  W sprawie zatonięcia promu wciąż jest zbyt wiele pytań i nieprzesłuchanych świadków.
  .... "Heweliusz" zatonął w morzu kłamstwa. Winą za katastrofę "Jana Hewliusza" i opóźnienie akcji ratunkowej obciążono tylko załogę promu. Dowody wskazujące, że winnych było wiecej, starano się ukryć.
  Sprawę badał dziennikarz, Marek Błuś z Gdańska (kapitan ż.w., wykładowca Akademii Morskiej), ale jego publikacje opisujące prawdziwe machlojki armatora spowodowały oskarżenia armatora.
  Ceniony i życzliwy dziennikarz musiał zaprzestać publikacji. (Heweliusz należał do PLO, a eksploatowany był przez spółkę córkę PLO – Euroafrika).
  Po tekstach, w których min. podważał tezę o winie załogi "Heweliusza", został skazany w 2001 na karę grzywny z zakazem pisania o sprawie.
  Przez wiele lat odszkodowań za śmierć bliskich domagały się przed sądami rodziny ofiar. Wdowy po marynarzach procesowały się z armatorem i ubezpieczycielem o odszkodowania. Złożyły też skargę na działalność izb do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Trybunał przyznał 11 wdowom po marynarzach odszkodowanie w wysokości 4,5 tys. euro dla każdej z nich.
  Krystyna Ostrzyniewska, wdowa po ślusarzu okrętowym na promie "Jan Heweliusz".
  ....Według mnie to nie żadne odszkodowania, a zwykła jałmużna. Mnie armator promu EuroAfryka zaproponował 5 tys. zł i dlatego zrzekłam się takiego zadośćuczynienia. Wiem, że inne wdowy dostały nawet po 50 tys. zł. Ja już nie mam siły walczyć w sądach i nie chcę już żadnych pieniędzy.
  Prawo do wiedzy, jak zginął członek rodziny, jest jednym z praw człowieka – jednak rodziny marynarskie w większości przypadków takiej możliwości zostają pozbawione.
  Ile osieroconych rodzin tyle różnych trudności, aby dojść prawdy.
  Jest tyle tuszowania i mataczenia związanego ze śmiercią marynarzy z dala od rodzinnych domów, że nawet Ci co pracują na statkach, a z tym się nie zetknęli o tym nie wiedzą;
  a kto potem cierpi ? osierocone dzieci i ich bliscy ...


  "WOLONTARIAT za WOLONTARIAT"
  pomagam pomagam pomagam pomagam

  Bardzo miłą niespodziankę zrobili nam przedstawiciele firmy "PROVIDENT", którzy biorąc udział w IV edycji konkursu TAK ! POMAGAM za otrzymany grant zakupili materiały do remontu oraz wsparli nas swoją pracą, aby poprawić warunki dla beneficjentów Fundacji.
  Przyjeżdżają do nas osoby i rodziny poszkodowane przez armatorów z całej Polski, dlatego bardzo chcielibyśmy, aby w cywilizowanych warunkach jak zajdzie taka potrzeba mogli się tutaj zatrzymać, na ile będzie wymagała tego konieczność.
  Niestety bez wsparcia osób z zewnątrz, gdy nie otrzymujemy żadnego dofinansowania do naszej działalości, nie bylibyśmy w stanie stworzyć tym osobom odpowiednich warunków.
  Potrzeby na dzisiaj są duże i mamy nadzieję, że nasza współpraca z przedstawicielami firmy "PROVIDENT" będzie kontynuowana, ku naszej obopólnej radości.
  Każdy kto chciałby również nas wesprzeć, aby jak najszybciej zrealizować zamierzony cel, może przekazać darowiznę na konto Fundacji.
  PKO BP SA O/Świnoujście Nr konta 41 10204870 0000 5802 0019 9505
  Za dotychczasową i przyszłą pomoc, każdemu razem i z osobna serdecznie dziękujemy !  SPOTKANIE RODZIN MARYNARSKICH Z POSŁANKĄ
  spotkanie spotkanie spotkanie spotkanie

  Dnia 20 listopada 2007 odbyło się spotkanie rodzin marynarskich z posłanką p. Nelli Rokita – Arnold.
  Uczestniczący w spotkaniu kpt. ż.w. Marek Błuś zgłosił wiele cennych wniosków, a tematem dyskusji była min. sytuacja osieroconych rodzin marynarskich i marynarzy po zdarzeniach losowych w czasie pracy na morzu oraz braku rozwiązań systemowych dotyczących tych zdarzeń.


  MARYNARSKIE ZADUSZKI
  zaduszki zaduszki zaduszki

  02 listopada 2007 nad brzegiem morza w Świnoujściu wraz z wieloma innymi uczestnikami uroczystości, oddaliśmy hołd marynarzom, którzy nie powrócili z morza.Niestety, z roku na rok przybywa tych, którym nie dane było powrócić z pracy na morzu.Lista morskich dramatów jest długa. Zdarza się, że marynarz nie wraca z kontraktu – pracy u zagranicznego armatora na Karaibach czy Filipinach. W takich przypadkach rodzinie trudno bywa nawet uzyskać od pracodawcy akt zgonu. W Świnoujściu także były już podobne przypadki. Pod rozgwieżdżonym niebem wspominano tych, których grobem są morskie głębiny.Przed 20.00 w piasku plaży setki zniczy utworzyły kształt krzyża. Procesję i modlitwy w intencji zaginionych marynarzy poprowadził ks. proboszcz Tadeusz Albański.


  DNI MORZA 2007
  DM DM

  W czasie 75 Centralnych obchodów Dni Morza dnia 24.06.2007 r. została przeprowadzona przez Fundację "OSTANI REJS" na Skwerze Pionierów w Kołobrzegu akcja informacyjna (ulotka, rozmowy) na temat: działań i celu dla jakiego została ustanowiona Fundacja, pracy współczesnego marynarza kontraktowego oraz funkcjonowania jego rodziny, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczestników obchodów Dni Morza i jednocześnie wykazało, jak bardzo niedoinformowane jest nasze społeczeństwo i jak dużo jeszcze tkwi w nim stereotypów nt. pracy marynarza.


  NADZIEJA UMIERA OSTATNIA !
  kwesta kwesta kwesta

  Podczas Dni Polic - Dni Chemika w dniach 02 - 03.06.2007 przyjaciele rodziny zaginionego w Inchon 19 grudnia 2006 r. Przemka Popakul, przeprowadzili kwestę, której celem było zebranie środków pomocowych na jego poszukiwania.
  Serdeczne podziękowanie dla Burmistrza Polic p. Władysława Diakuna oraz wszystkich, którzy wsparli rodzinę Popakul darem serca.

  DNI MORZA 2006 - Szczecin - Świnoujście

 • Kwesta

  W dniach 23 - 25 czerwca 2006 r. w Świnoujściu przeprowadzono kwestę publiczną na podstawie zezwolenia nr WSO/SSp.5022-5/2006 z dnia 14.06.2006 r. wydanego przez Urząd Miasta w Świnoujściu.
  Do skarbonki stacjonarnej i do przenośnych puszek kwestujących harcerek ze Świnoujścia w towarzystwie marynarzy Marynarki Wojennej w Świnoujściu darczyńcy wrzucili datki na kwotę 1177,15 zł (jeden tysiąc sto siedemdziesiąt siedem złotych 15/100) oraz 25,62 euro (dwadzieścia pięć euro 62/100)
  Niezbędne i obowiązkowe koszty poniesione przez Fundację, a pokryte z kwesty to 182,28 zł (sto osiemdziesiąt dwa złote 28/100 )
  Pozostałe środki pieniężne w kwocie 894,87 zł zostały i zostaną, przeznaczone na cele pomocowe określone jak w zbiórce w Szczecinie. 25,62 euro z uwagi na brak konta dewizowego pozostaje w depozycie i będzie przeznaczone ... jako pierwsza wpłata na operację splotu barkowego dla Pana Adama, gdzie koszt tej operacji to ..... ok. 40 tys. dolarów !!!!


  kwesta kwesta kwesta kwesta

  Wszystkim kwestującym wolontariuszom,darczyńcom za każdy wrzucony do puszek "grosik", Pani Teresce N. z synem Maciejem ze Świnoujścia za wspieranie duchowe nas, Pani Joli B. ze Świnoujścia za nocleg i wspaniałe sałatki dodające nam sił w czasie kwesty w Świnoujściu oraz wszystkim firmom i instytucjom , które udzieliły nam swojego wsparcia w obu zbiórkach publicznych z całego serca - DZIĘKUJEMY !!!

 • 21 czerwca 2006 Nowy Wyspiarz nr 25 *pdf
 • 16-22 maj 2006 WYSPIARZ niebieski nr 19 *pdf


  Mir w Szczecinie Kwesta Szczecin

  W dniach 09 -11 czerwca 2006 r. na podstawie zezwolenia nr BOI-VIII/AK/5022/9/06 z dnia 22.05.2006 r. wydanego przez Urząd Miasta w Szczecinie została przeprowadzona kwesta publiczna w Szczecinie na cele pomocy społecznej dla rodzin marynarzy, którzy zginęli lub doznali trwałego uszczerbku na zdrowiu w trakcie pracy na morzu.
  Kwestujący wolontariusze - studenci Akademii Morskiej w Szczecinie oraz dwie wolontariuszki - do przenośnych puszek zebrali łącznie kwotę 1054,71 zł (jeden tysiąc pięćdziesiąt cztery złotych 71/100)
  Obowiązkowe i niezbędne koszty (min.opłaty skarbowe, ubezpieczenie NW wolontariuszy, prowizja banku od wpłaty środków pieniężnych z kwesty ) poniesione przez nas, a pokryte z kwesty to 263,00 zł (dwieście sześćdziesiąt trzy złotych 00/100 )
  Pozostałe środki pieniężne w kwocie 791,71 zł zostały i zostaną, przeznaczone na pomoc pośrednią, niezbędną prawną oraz na wydanie materiałów informacyjno - pomocowych, dla pozostających bez środków do życia marynarzy i ich rodziny, gdzie po wypadkach i zdarzeniach śmiertelnych na statku, armator i ubezpieczyciel dobrowolnie nie chcą uregulować swoich zobowiązań wobec poszkodowanych.

 • 08 czerwca 2006 Kurier Szczeciński *jpg

  marynistyka Dnia 08 marca 2006 w siedzibie Fundacji o godz. 16-tej odbędzie się spotkanie z autorem książki „Od rzek po oceany” Stanisławem Maria Szczepańskim. Wszystkich zainteresowanych spotkaniem, którzy zechcą oderwać się choć na chwilę od szarej rzeczywistości.
  Zapraszamy ! Wstęp wolny.

  MŁODZIEŻ WOLIŃSKA BAWI SIĘ I POMAGA
  TURNIEJ TURNIEJ TURNIEJ
 • Bawimy się ! Pomagamy ! *jpg

  TELEKOMUNIKACJA POLSKA - linia pomocowa 0 400 ....

  Do 30 czerwca 2005 r. trwała akcja charytatywna POMÓŻ ! ZADZWOŃ !. Każdy, kto chciał udzielić swojego wsparcia rodzinom, marynarzy którzy nie powrócili z pracy na morzu, mógł zadzwonić z telefonu stacjonarnego na nr 0 400 ...... Serdeczne podziękowania dla wszystkich ,za każde połączenie z tym numerem.Dzięki osobom, które udzieliły swojego wsparcia w tej akcji Telekomunikacja Polska przekazała na rzecz Fundacji kwotę 2.600,- zł /dwa tysiące sześćset złotych/, która przeznaczona jest na pomoc dla tych rodzin, którym ZUS nie przyznał rent rodzinnych na osierocone dzieci i jednocześnie nie otrzymały odszkodowania od armatora, znajdując się w bardzo ciężkiej sytuacji materialnej.

  NAPISALI
 • 07-13 czerwca 2005 WYSPIARZ niebieski nr 23 *pdf
 • maj - czerwiec 2005 INFORMATOR Rady Miasta w Wolinie i Burmistrza Wolina nr 5-6 *pdf
 • 13 czerwca 2005 Kurier Szczeciński nr 113 *jpg

  Fundacja otwarta jest na tych Wszystkich,
  którzy chcą pozytywnych zmian w środowisku marynarskim.
  Jesteś na tak ! Dołącz do nas !
  Zdecyduj się na pierwszy krok wypełniając - DEKLARACJĘ -wydrukuj ją, a następnie prześlij do nas.  DNIA 07 MARCA 2005

  Fundacja Rodzin Marynarskich pod nazwą Fundacja „ OSTATNI REJS”
  zarejestrowana została w Krajowym Rejestrze Sądowym nr KRS – 0000229804 Jest to inicjatywa na rzecz integracji Rodzin Marynarskich oraz działania na rzecz pomocy tym marynarzom i osieroconym przez nich rodzinom, którzy pracując na morzu w wyniku zdarzeń losowych, pozostali zostawieni samymi sobie w sytuacji wymagającej pomocy m.in. prawnej, psychologicznej, rzeczowej, materialnej .......


 • KSIĘGA GOŚCI / aktywna od dn. 01.10.2006 r. /


 • SPRAWOZDANIA Z DZIAŁALNOŚCI FUNDACJI :
 • - za 2010 r. Baza sprawozdań OPP
  - za 2009 r. Baza sprawozdań OPP
  - za 2008 r. format.pdf
  - za 2007 r. format.pdf
  - za 2006 r. format.pdf
  - za 2005 r. format.pdf


  Następny >

  Wszelkie prawa zastrzeżone 2005 ostatnirejs.pl webmaster Andrzej Grzegorz Borkowski, cms mambo, telefon/fax fundacji (091)3260704, mail